Elektronske zdravstvene knjižice, koje su u izradi već pune dvije godine, bit će naljeto dostupne pacijentima koji se liječe u zdravstvenim ustanovama u Kantonu Sarajevo. To je potvrdio ministar zdravstva Eldan Lokmić, koji je naveo da se trenutno radi na dva fronta - jedan dio obrađuje Federalno ministarstvo zdravstva, a za drugi su zaduženi Kantonalno ministarstvo i Zavod zdravstvenog osiguranja KS. U toku je uvezivanje, odnosno umrežavanje podataka, koji su dijelom instalirani u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu. Vjerovatno će se tokom ovog mjeseca riješiti bitne stvari kada je u pitanju softverska obrada potrebnih podataka tako da će do ljeta 90 posto posla biti završeno, kada će se odštampanih 5.000 elektronskih zdravstvenih knjižica staviti u funkciju i podijeliti pacijentima.
Elektronske zdravstvene knjižice, koje su u izradi već pune dvije godine, bit će naljeto dostupne pacijentima koji se liječe u zdravstvenim ustanovama u Kantonu Sarajevo.
To nam je potvrdio ministar zdravstva Eldan Lokmić, koji je naveo da se trenutno radi na dva fronta - jedan dio obrađuje Federalno ministarstvo zdravstva, a za drugi su zaduženi Kantonalno ministarstvo i Zavod zdravstvenog osiguranja KS.
Obrada podataka
- U toku je uvezivanje, odnosno umrežavanje podataka, koji su dijelom instalirani u Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu. Vjerovatno će se tokom ovog mjeseca riješiti bitne stvari kada je u pitanju softverska obrada potrebnih podataka tako da će do ljeta 90 posto posla biti završeno, kada će se odštampanih 5.000 elektronskih zdravstvenih knjižica staviti u funkciju i podijeliti pacijentima - dodao je Lokmić.
Prve elektronske zdravstvene knjižice dobit će teški hronični bolesnici, pacijenti koji dugo i nepotrebno čekaju na važne preglede i nalaze se na listama čekanja, kao i ratni vojni invalidi. Prednost će imati i svi oni za koje ljekari porodične medicine budu smatrali prioritetnima za pružanje zdravstvenih usluga.
Problem gužvi
- Ovo je projekt kojim ćemo trajno riješiti probleme gužvi u zdravstvenim ustanovama tako da će sve dosadašnje nedoumice biti uklonjene u domovima zdravlja. Radi se o komfornijem sistemu koji će umnogome olakšati kako pacijentima, tako i ljekarima, koji će imati jasan uvid u evidenciju bolesti pacijenta i terapiju koju koristi, ali i apotekarima, koji će kontrolirati izdavanje recepata te podizanje lijekova.
Projekt košta 8.000.000 KM
S obzirom na to da je u pitanju projekt koji zahtijeva izdvajanje ogromnih finansijskih sredstava, Lokmić nam je kazao da je Ministarstvo izdvojilo skoro 200.000 KM.
- Izrada, umrežavanje i sva dodatna softverska i tehnička oprema potrebna za elektronske zdravstvene knjižice, mnogo koštaju, a naša sredstva svedena su na minimum. Projekt se realizira uz pomoć Svjetske banke i Zavoda zdravstvenog osiguranja, koji su izdvojili 5.000.000, odnosno tri miliona KM - istaknuo je Lokmić.